Tudtad, hogy az ibolyában az aszpirinhez hasonló gyulladáscsökkentő hatóanyag található? És azt tudtad, hogy külsőleg alkalmazva a kirepedezett, gyulladt bőr gyógyítására, hidratálására kiválóan alkalmas és még antioxidánsokat is tartalmaz? Szerényen bújik meg az erdők alján a tavasz első hírnöke, az ibolya.  Azonban nem csupán szépségével és kellemes illatával tűnik ki a virágok közül, de a gyógynövénynek sorában is megállja a helyét.

Már az ókorban is alkalmazták

Az ibolyát sokan kedvelik gyengéd illata és színpompás virágai miatt, de azt már csak kevesen tudják, hogy a szervezetünk működésére is jótékony hatással bír. A görög mitológia szerint a tavasz istennője, Persephoné lába nyomán keltek életre az aprócska ibolyavirágok, amelyek azóta elterjedtek szinte az egész világon. A növényt az ókorban is számos kór ellen alkalmazták, tisztító hatása miatt nagyobb lakomák alatt ibolyakoszorúként viselték. A gazdag római polgárok gyakran szórtak ibolya szirmokat a borukba, úgy tartották ez megóvja őket a részegségtől és a másnaposságtól.

Az ibolya híres kedvelőinek se szeri, se száma. Napóleon rajongott az ibolyáért, száműzetése alatt a Le Caporal La Violetta, azaz Ibolya káplár álnevet használta. Második feleségének, Mária Lujza császárnénak egy Párma melletti kolostorban készíttették el a saját ibolya illatú parfümjét. A Habsburg család egy másik tagja, Sissi (Erzsébet királyné) is rajongott ezért a bájos virágért, és a kandírozott ibolya volt az egyik kedvenc édessége, sőt ibolya fagylaltot is előszeretettel fogyasztott.

Az ibolya gyógyhatásai

Az ibolya nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, tanninokat és E-vitamint. Két fajtája (Viola yedoensis és a Viola prionantha) különösen gazdag antioxidáns, illetve gyulladásgátló antocianinokban.

Hatóanyagjai gyógyítják a különféle bőrbetegségeket, elsősorban a pikkelysömört, az ekcémát és a pattanásokat.
Szilikát-tartalma révén enyhíti a bőrgyulladásokat, elősegíti a sebgyógyulást, lágyítja és hidratálja a bőrt, segít eltüntetni, illetve megelőzni a ráncokat. A növényben található tanninok szabályozzák a faggyúmirigyek működését, hatásukra a bőr megtisztul, üdévé és ragyogóvá válik. A tanninok olyan polifenolos vegyületek, amelyek kiemelkedően magas antioxidáns hatással bírnak.

A virágok szalicilsavat és illóolajakat is tartalmaznak, levelei bővelkednek glikozidákban, valamint szaponinokban. A szalicilsav alacsony koncentrációban serkenti a bőr megújulását, nagyobb koncentrációban hámlasztó hatású, így pikkelysömörre vagy aknés bőrre is használható. A szalicilsav a problémás, aknéra hajlamos arcbőr egyik fontos segítőtársa lehet, eltávolítja a felesleges faggyút és maradéktalanul megtisztítja a bőrt.

Az ibolya felhasználása

Az Európában és Ázsiában őshonos virágból Dél-Franciaországban és Olaszországban (sajtolással vagy enflourage technikával) állítják elő a világ egyik legdrágább illóolaját. Az ibolya gyógyító hatóanyagait pedig mi magunk is élvezhetjük otthonunkban. Illóolaj, parfüm, szappan és különböző kozmetikai szerek készülnek belőle.

ibolyás szappan
Természetes Ibolya Szappan

Próbáld ki Te is a tavasz egyik kedvencét, az ibolyás szappanunkat, amely visszafogott illatával és természetes hatóanyagaival varázsolja bársonyosan puhává a bőröd. Amikor természetes bőrápolásról beszélünk, az egyik legfontosabb termék, amit ki kell választanunk az a szappan. A Szappanház természetes kozmetikumokai és szappanjai ideális ápolást nyújtanak a bőrnek, nem tartalmaznak semmilyen káros anyagot. Javítják bőrünk ellenálló képességét és megőrzik annak rugalmasságát. A természetes alapanyagoknak köszönhetően természetes szappanjaink nem szárítják a bőrt, hanem táplálják és finom puhává varázsolják azt. Az ibolyás szappanunk szilikonmentes és hozzáadott adalékanyagoktól mentes szappan. Kizárólag bio minősítésű juhtejjel és lanolinnal készül, illatos ibolya szirmok hozzáadásával. Az ibolya kiemelkedő gyógyhatással bír, serkenti a bőr megújuló képességét és hozzájárul a hidratált, bársonyos bőr megőrzéséhez.

Hivatkozások: Gyógynövény völgy, EgészségKalauz